image
budynek z dużymi oknami
dom i ogród

Nieszczelne okna – co zrobić, gdy okna są nieszczelne?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że problem nieszczelności może dotyczyć zarówno starych, jak i nowych okien. Nie wszyscy wiedzą, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Dlaczego okna są nieszczelne?

Nieszczelne okna mogą być wynikiem błędu w trakcie montażu. Kolejną przyczyną może być słabo dociśnięte skrzydło do ramy. Rekomendowane jest regulowanie poziomu dociśnięcia skrzydła do ramy przynajmniej dwa razy w roku. Jak wiadomo, okna w zimę powinny być zdecydowanie bardziej dociśnięte. Zdarzają się również sytuacje, że zostały zamontowane okna dobrej jakości o niewłaściwych wymiarach. Należy mieć świadomość, że bardzo łatwo jest popełnić błąd, wymierzając ościeża. Godny uwagi jest fakt, że montaż zbyt dużego okna może zakończyć się jego wypaczeniem, co w konsekwencji doprowadza do nieszczelności. Z kolei montaż zbyt małego okna spowoduje, że do domu przez szczelinę będzie dostawało się powietrze z zewnątrz, a także wilgoć.

Jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami?

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zweryfikowanie, czy przyczyną nie jest przypadkiem zbyt mały docisk skrzydła do ramy. Warto także bardzo dokładnie sprawdzić, czy chłód nie dostaje się do domu przez szpary pomiędzy ościeżnicą a parapetem. Wypełnienie ich pianką lub zaklejenie może przyczynić się do ograniczenia strat ciepła. Bardzo często użytkownik nie będzie w stanie sam poradzić sobie z nieszczelnością okien. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie skontaktowanie się ze specjalistą. W przypadku, gdy okna są uszkodzone, stare lub popełnione zostały istotne błędy w trakcie montażu, konieczna będzie całkowita wymiana stolarki okiennej.

Zalecane jest wtedy zaopatrzenie się w wysokiej jakości okna PCV. Producent takich okien to kolejna ,,rzecz”, jaką warto zweryfikować przed podjęciem decyzji zakupowej. Oczywiście będzie się to wiązało z jednorazowym poniesieniem większych kosztów. Należy jednak pamiętać, że dzięki nowym oknom użytkownicy będą mogli dużo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Godny uwagi jest również fakt, że nowe okna mogą zagwarantować znacznie lepsze parametry związane z izolacją akustyczną. Nie jest rekomendowane bagatelizowanie tego problemu w przypadku nieszczelnych okien. Należy mieć świadomość, że powiewy wiatru, a także chłód mogą bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu wszystkich domowników.

LEAVE A REPLY