image
biznes

Stypendium socjalne – komu przysługuje?

Stypendia socjalne to pomoc finansowa, której celem jest wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc tą może zorganizować gmina, a jej przyznawanie opiera się pod kątem prawnym na dwóch ustawach: z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

Kto może dostać wsparcie?

Od strony prawnej o stypendium socjalne może ubiegać się uczeń, który jeszcze nie ukończył 24 roku życia i który jednocześnie znajduje się w dość trudnej sytuacji materialnej. Kryterium dochodowe jest tu obliczane w oparciu o liczbę członków rodziny, dlatego osoby wchodzące w skład rodzin wielodzietnych mają bardzo duże szanse na jego uzyskanie. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wielu różnych kwestii i wynosi od 99.20 złotych do nawet 248 złotych miesięcznie. Środki te mogą być wykorzystane m.in. na pokrycie wydatków edukacyjnych, kosztów dojazdu do szkoły lub na studia, a także – na udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych. Równolegle ze świadczeniem przyznaje się tzw. zasiłek szkolny, który ma pomóc w trudnej sytuacji finansowej związanej z losowym zdarzeniem mającym miejsce w rodzinie.

Uwaga! Na stypendium socjalne może liczyć wyłącznie ta osoba, której dochód na osobę w rodzinie wynosi około 530 złotych netto.

 

Stypendium jako wsparcie studenta

Na stypendium socjalne może również liczyć ta osoba, która chce podjąć naukę na studiach. Tutaj pula finansowa jest znacznie wyższa, aczkolwiek ustala ją rektor uczelni w porozumieniu ze samorządem studenckim. Wysokość “okienka dochodowego” również jest ustalana przez to grono i musi się mieścić pomiędzy kwotą 686.40 złotych, a 1051.70 złotych netto miesięcznie. W szczególnych wypadkach wysokość świadczenia może być znacznie podniesiona, ale zależy to w głównej mierze od kryteriów przyjętych przez władze uczelni.

 

Stypendium – warto się szkolić!

W związku z tym, że stypendium socjalne jest przyznawane w oparciu o konkretne założenia prawne, warto – a nawet trzeba – szkolić się w tej materii. Szkolenia z przyznawania stypendium socjalnego są realizowane przez doświadczone jednostki, które dostosowują temat szkoleń do sytuacji i specyfiki wybranego podmiotu. Firma szkoleniowa najczęściej prowadzi je w formie krótkich, profesjonalnych i intensywnych zajęć, które są dostosowane do specyfiki zadań realizowanych przez słuchaczy.

Szkolenia te pomogą nie tylko w kontekście przyznawania prawa do stypendium, ale też pozwolą ocenić, czy ich np. pracujący beneficjent wciąż na nie zasługuje.

LEAVE A REPLY